Rozhodli jste se udělat něco pro své zdraví a kondičku a začali jste se věnovat běhu, ale po několika prvních pokusech se vám zdá, že vaše obuv není pro tento druh sportovní aktivity zcela vyhovující? V následujícím článku se vám pokusíme ve stručnosti popsat nejdůležitější parametry na které byste se měli při výběru běžeckých bot zaměřit.

Velikost

Prvním aspektem, podle kterého byste měli obuv vybírat je samozřejmě její velikost. Obecně doporučujeme u nákupu běžecké obuvi výhradně využití osobního ozkoušení. Číslování velikostí se může u jednotlivých výrobců mírně lišit, a navíc stavba boty může výrazně ovlivnit její velikostní vhodnost pro vaše chodidla.

Funkce

Dnešní moderní obuv na běhání nabízí mnohem více než jen ochranu vašich chodidel. Setkat se můžete například s odvětráváním nebo gelovými prvky. Běžné jsou také různé membrány, které zajišťují voděodolnost.

Tlumení

Tlumení obuvi je zásadní pro snížení zátěže na kotníky a klouby. O míru tlumení byste se měli zajímat zejména pokud budete běhat na tvrdém terénu jako je asfalt. Pokud budete běhat na okruzích s tartanem, vystačíte si se středním tlumením a jestliže preferujete měkké nezpevněné povrchy, rozhlížejte se po modelech s nízkou mírou tlumení.

Cena

Rozhodovat se pravděpodobně při výběru běžeckých bot budete i podle jejich pořizovací ceny. Obecně platí, že nejlevnější modely se dají sehnat již s cenou okolo 500 Kč. Logicky od nich však nemůžete čekat nikterak vysokou kvalitu. Kvalitnější modely pak seženete v cenové hladině okolo 1500 Kč a můžete od nich již čekat využitelnost i na tvrdších površích nebo doplňkové funkce. S botami v ceně od 3000 Kč výše pak obvykle už nemusíte dělat téměř žádné kompromisy.

Další parametry

Výše uvedenými parametry rozhodně výčet všech hledisek, které byste měli zohlednit nekončí. Při výběru se zaměřte také na došlap nebo drop boty. Důležité je také ověřit zákaznický servis u vybraného prodejce, protože v některých případech se bohužel nevyhnete nutné reklamaci či opravě zakoupené obuvi.

O autorovi

Autorem článku je Adam Novák, který je redaktorem recenzních portálů Arecenze.cz a Arecenze.sk. Studuje Žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, je sportovním nadšencem a zajímá se také o technologie a online marketing.