Móda a Společnost

Na jakou střední školu se vydat?


Je to vcelku problém většiny osmáků a starších (samozřejmě největší problém deváťákum). Kdo vlastně vymyslet, že si v patnácti letech už máme rozhodovat o své budoucnosti. Možná proto je to tak těžké – měníme názory podle nálady. Ale chce to pořádně zapřemýšlet a rozhodnout se.

Vybrat střední školu je dost ošemetná a složitá záležitost. Prvním tvým krokem, bude určit si v čem jsi dobrá. Jdou ti spíše přírodní vědy jako matematika,fyzika nebo chemie? Tak v tom případě vol školu kde jsou za hlavní považovány tyto předměty jako např.: obchodní akademie (tam je spíše matematika, účetnictví, ekonomie), průmyslovka nebo technické lyceum.

Pokud jsi typicky „holčičí“ a jdou ti spíše předměty jako je český jazyk, dějepis, literatura nebo občanská výchova tak se dívej po škole, která upřednostňuje spíše tuhle řád vědění – sociální oblast ale v jistých případech i zemědělka nebo určitě odborné školy s maturitou (SOŠ) nebo bez maturity – ušáky. Další typem jsou umělecké školy jako je návrhářství, architektura, herectví, zpívání, malování – to sice zní moc pěkně a možná o tom snila každá z nás, ale určitě ne každý, na takovou školu má. Takže než nad tím začneš uvažovat a rozhodneš se, že si dáš přihlášku na konzervatoř, zamysli se nad tím: Máš doopravdy talent? A jestli ne, dokážeš na sobě tak těžce pracovat?

Samozřejmě musíš výběr střední školy přizpůsobovat svým schopnostem – je kravina jít na zdravotní obory, pokud ti nejde biologie nebo chemie a to samé s obchodnou pokud ti nejde matematika a nenávidíš jí – buď budeš nešťastná a nakonec to stejně vzdáš nebo budeš muset dost zapracovat na to se tam udržet a tu maturitu dát.

Gymnázia jsou podle mě takový specifický druh škol. Většinou bývají dost náročná (záleží přímo ona typu školy), ale také dokážou skvěle připravit na Vysokou školu. Je podle mě zbytečnost, pokud už víš, že nemáš ambice na další studium, si na gympl přihlášku podávat. Gymnázia totiž hlavně slouží jako příprava na vysokou školu, i když se to často snaží popřít, gymnázia jsou obecné školy, učí se tam vše, ale obecně, většinou bez zaměření (pokud přehlédneme např. přírodovědecká) a nejdou určena k tomu, abys hned po dostudování šla do práce.

Proč? Ve většině prací chtějí určitou odbornost, titul nebo praxi, což s gymplem nedostaneš. Tím samozřejmě nechci gymnázia zavrhovat – pokud chceš být doktorka, právnička nebo jen chceš jít na vysokou školu, určitě to není ztráta času.

Je fajn poradit se i s rodiči a pokud tě do něčeho nutí, tak se jim v klidu pokus vysvětlit že tam nechceš jít, protože si prostě nevěříš, nebaví tě to a nebo k tomu máš jiné důvody. Je to přece jen tvoje budoucnost, ale i přesto by sis je měla vyslechnout a jejich rady hned nedávat k ledu ale zvážit je.

Pokud doopravdy nemáš ponětí kam dále, určitě jsou ve školách, nebo někde v okolí v jiném vzdělávacím zařízení poradkyně, které se ti určitě pokusí pomoci s výběrem. Ptej se lidí, kteří už na střední škole jsou jak to tam probíhá, co se kde učí a neučí.

A samozřejmě pořádně prozkoumejte internet a databázi středních škol.

Autor: Andrea Faltýnková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..