šperky z ušlechtilých materiálů a jejich čištěníAť už slečny dostanete darem kvalitní šperk, nebo si ho koupíte sama, tak nesmíte opomenout péči o něj. Přestože drtivá většina šperků je vyrobena z drahých kovů jako zlato, či stříbro tak běžným nošením ztrácejí svůj lesk a vzhled. Především stříbrné šperky oxidují při styku s potem a prachem. Takže je nutné věnovat svým šperkům určitou péči, aby vám dělaly službu co nejdéle.

Sice některé šperky ze stříbra dostaly do vínka ochranný rhodiový povrch, takže jsou více odolné oproti opotřebování a oxidaci, přesto po čase mohou změnit odstín na nežádoucí tmavý. Ale co teď s tím? Pro čištění šperků existuje několik postupů, které se odlišují jak svojí cenou, tak kvalitou výsledku.

Nejjednodušší a také nejlevnější je zakoupení speciálních tekutých čistících roztoků na šperky. Tyto roztoky se dají koupit prakticky v každé drogerii a jejich cena se pohybuje do sta korun. Šperky stačí na přesně danou dobu ponořit do tohoto roztoku a poté je omýt od zbytků čističe. Jako kouzlem se stane ze zašedlého matného stříbra zase lesklý šperk. Jenže tyto roztoky se nemají používat na například náušnice, či náramky ozdobené drahými kameny. Čistící roztok totiž může poškodit povrch kamenů.

Další metodou čištění je použití speciálních látek, či hadříků. Ty se také dají běžně koupit, avšak jejich cena je vyšší než u čisticích tekutých roztoků. Výhodou čisticích hadříků je to, že především šperk vyleští. Jenže oproti tekutým čističům nedosáhnou do každé skulinky šperku, takže nemohou docílit stoprocentního vyčištění.

Nejlepší metodou čištění šperků je ultrazvuková čistička. Ta využívá ultrazvukových vln, které působí na šperky ve vodní lázni. Čištění touto metodou je nejkvalitnější a nejšetrnější, protože nevyužívá žádné chemické přípravky. Jenže je samozřejmě nejdražší a ne každý si může dovolit koupit ultrazvukovou čističku domů. Takže v tomto případě je výhodnější využít nejbližšího zlatnictví, které tuto službu za určitý poplatek poskytuje.

[ad#moda]