Krása a zdraví

Léto je tady a s ním opalování

krásné nožkyBlíží se léto a s ním i móda krásné a opálené pokožky. Hebká a do bronzova opálená pokožka je sexy a pro mnoho lidí také nepostradatelnou součástí léta. Avšak kůže není pouze naším vnějším obalem ochraňující nás před vnějšími vlivy, je také velice důležitým vylučovacím orgánem. Prostřednictvím kůže dochází k vylučování nepotřebné vody a některých škodlivin. A také se v pokožce tvoří díky působení slunečního záření nepostradatelný vitamín D.

Proto je velice důležité rozumné opalování. Avšak i nedostatek slunečních paprsků má na naše tělo účinky, vyvolává v nás pocity deprese a únavu. Druhým extrémem je nadměrné opalování, které vede k předčasnému stárnutí pokožky, tvorbě vrásek a ztrátě přirozené elasticity. Dobré je si pamatovat, že kůže má omezenou schopnost regenerace.

Typy pokožky si můžeme rozdělit na několik základních druhů:

Fototyp č. 1– pokožka je citlivá, vždy zarudne a velice málo hnědne, délka slunění by neměla přesáhnout 5-10 minut.

Fototyp č. 2– pokožka je citlivá, až na pár výjimek vždy zrudne, hnědne o něco lépe a opalování by mělo být v rozmezí 10-20 minut.

Fototyp č. 3– pokožka je normální, výjimečně zrudne, opaluje se velice dobře do hněda a pobyt na přímém slunci by neměl přesáhnout 20-30 minut.

Fototyp č. 4– pokožka je odolná, nezrudne téměř nikdy, okamžitě hnědne a doba slunění může přesáhnout až 45 minut.

Zhnědnutí pokožky způsobuje tvorba kožního barviva, tzv. melaninu, jenž je přirozeným ochranným filtrem a je schopný pohltit některé složky obsahující sluneční záření. Samotné sluneční záření nebezpečné není, nebezpečí pro naši pokožku představuje UV záření obsahující tři základní typy; typ A, B a C. Tyto paprsky mají schopnost proniknout do všech vrstev pokožky, varující je pro nás červené zbarvení kůže, které signalizuje, že jsme pobyt na sluníčku přehnali.

Jako ochranu pokožky je dobré používat opalovací krémy nebo doplňky stravy (zejména antioxidanty). Krémy na opalování ochraňují proti slunečnímu záření a vždy je dobré volit co nejvyšší ochranný faktor. Číslo faktoru násobí možnou dobu pobytu na slunci bez opětovaného použití opalovacího krému. Např. Máme-li pokožku fototypu č. 3 a použijeme opalovací krém s UV faktorem 10, můžeme na slunci pobývat bez další ochrany 300 minut (5 hodin). Vhodné je také kontrolovat, jestli krémy obsahují nadále i UVB a UVA filtr.

Avšak i po opalování by pokožka měla být řádně ošetřena, pro použití jsou nejvhodnější krémy po opalování jako například, které regenerují a zklidňují kůži a nadále také obnovují vlhkost. Nejběžnější jsou hydratační mléka, spreje a oleje.

Pokud pro svoji pokožku chceme udělat i něco navíc, můžeme použít doplňky stravy, které ochraňují pokožku tím, že jí dodávají nezbytné vitamíny a vážou nadbytečné volné radikály. Mezi doplňky stravy patří vitamíny A, C, E, zinek a selen.

Pokud chcete však opálení bez sluníčka, tak stačí využít nějaké samoopalovací přípravky. Mezi nejoblíbenější patří například LA ROCHE Anthélios, či

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..