Někteří chválí, jiná kritizují. Někteří označují jako lehké porno či nehodnotnou knihu, která se zaměřila pouze na rubriku z časopisu tenkrát poprvé. Jedno je ale jisté, neznámé britské autorce se podařilo vytvořit román se silným erotickým nádechem, který uchvátil celý svět. A díky tomu se z ní téměř přes noc stala autorka známá po celém světě.

Padesát odstínů šedi (v originále Fifty Shades of Grey) je prvním dílem erotické trilogie. Autorkou je anglická spisovatelka Erika Leonard James.

Kniha pojednává o mladé studentce literatury Anastasii Steel, která dostane za úkol zpracovat rozhovor s bohatým a úspěšným podnikatelem jménem Christian Grey. Od příjmení Christiana je odvozen název celého románu (grey znamená v překladu šedý).

Anastasia přijde na dohodnutou schůzku a spatří muže, který je velice okouzlující, svůdný, neuvěřitelně chytrý a v neposlední řadě také přitažlivý. Anastasia je do té doby mladá, křehká, nevinná a nezkušená dívka, který takový pocit přitažlivosti zažívá poprvé ve svém životě. Christian naopak nedokáže odolat půvabu mladé dívky. Touží po ní a chce ji, ale má svoje podmínky.

Anastasia je v prvu zaskočena, ale také ji Christianovi neobvyklé sexuální chutě velice vzrušují. Kniha pojednává o jejich vášnivém vztahu, který zároveň poodhaluje jejich temné sexuální touhy a společné tajemství.

Kniha je živá, otevřená a přináší čtenáři nový podnět do jeho běžného života. Příběh je velice čtivý, každá kapitola má otevřený konec, což čtenáře láká v čtení nepřestat a pokračovat dále.
50 odstínu šedi se ve Spojených státech stala nejstahovanější knihou do elektronických čteček, lidé se nemusejí při jejím čtení na veřejnosti červenat a nikdo tak neví, co vlastně čtou.

Za úsměv také stojí, že se Erika Leonard James zařadila mezi 100 nejvlivnějších lidí světa pro rok 2012. Což je za její lascivní čtení velice příjemné ocenění, ne?

Knížku můžete zakoupit na Důmknihy.cz.