Ostatní témata

Piště bez chibyček – tipy a rady

Bacha na chibyčki

Jak psát tak, aby se na vás nedívali ostatní přes prsty? Abyste neměli ve svých textech (a je jedno jestli ve škole, nebo na Facebookovém profilu) hrubky jako prasátečko. Jak dosáhnout toho, abyste měli čistý pravopis a úhledný sloh?

Aby váš sloh nevypadal například takto:

„Byla jsem na prázdnynách s mýmy kamarádkamy na jezeře. A to vám povídám, že ta Lochnesská příšerka tam opravdu JE. A rozhodně nesmýme sebou hýbat – jsem říkala holkám. Ale neposlouchali mně. Prostě jsme se vyklopili přímo do vodi. A víte co? Byly to jen chaluchi.“

Jak se naučit pravopis?

Jak se chybám vyvarovat? Jak si zopakovat pravopis tak, abyste už nikdy nemohli napsat takový škvár plný chibyček? Pojďme se podívat na internetové zdroje, které můžete využít pro procvičení. A nebojte se – jsou námi vyzkoušené, funkční a aktuální.

Málokdo ví, že čas od času dojde k aktualizaci pravidel pravopisu, které mohou mnohým zamotat hlavu. Proto je důležité sledovat zdroje, kde svá pravidla či cvičení (testy, diktáty a jiné procvičovací metody) aktualizují v závislosti na důležitých změnách.

Kde si procvičit pravidla pravopisu? Ideální je začít hned u zdroje u Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR – zde je důležitá jazyková poradna, kde vám poradí jak se mnohé problematické jevy (jak pravopisné, tak gramatické) správně píší (nebo píšou?:)). Pravidla a základ tedy máme.

Pravidla pravopisu pro praktické využití

Možností jak procvičit pravopis je rozhodně více – klasikou jsou pravopisné cvičebnice – tím myslím tištěné materiály. Mají své výhody, že jsou levné a dají se přenášet, ale vyhodnocování vyplněných psaných cvičení není ideální – musíte je kontrolovat dle klíče, který bývá na konci dané publikace. Tento nešvar vůbec nezatěžuje on-line databáze cvičení – třeba Pravopisně.cz.

S UHK (Univerzitou Hradce Králové) za zády mají velikou databázi diktátů a cvičení, které můžete procvičovat snad na každém elektronickém zařízení s internetem – stolním počítači, notebooku, tabletu a dokonce na telefonu. Na něm tedy jsou cvičení hůře čitelná, protože nemají ještě plně mobilní (nebo klidně jen responzivní) verzi, ale jako nouzovka se telefon dá využít.

TIP: bonus jak vyzrát slovní druhy

Jako doplněk k klasickým cvičením můžete brát i pravidla a cvičení pro slovní druhy, které mají také na „svědomí“ – jde o Slovnídruh.cz – ideální na procvičení všech informací klíčových pro větné rozbory, které třeba mě (a rozhodně ne MNĚ) trápily na základní škole.

Jaké znáte další zdroje na procvičení pravopisu, gramatiky a literatury a větných rozborů? Napište nám je do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..