S nadcházejícím podzimem plným sychravých dnů se také blíží jedno z nejoblíbenějších období z celého roku. Pohádky, ozdobičky, cukroví a poklidná atmosféra, řeč není o ničem jiném, než o Vánocích.
Děti se celý rok těší na psaní dopisů pro Ježíška, ty starší už o dárky spíše poprosí rodiče a samy je obdarují různými maličkostmi a dospělí se nejvíce těší na poklidnou atmosféru v rodinném kruhu.


Společně s Vánoci se pojí také mnoho různých tradic a zvyklostí. Mezi tu nejznámější, kterou dodržuje snad každá rodina je zapalování svíček na adventním věnci.

Adventní věnec je jednou z nejstarších křesťanských tradic a symbolizuje pomyslné odpočítávání 4 nedělí před Štědrým dnem, tzv. čtyřech adventních nedělí. Každou neděli se zapálí jedna nová svíčka. Letos je první adventní nedělí neděle 2. prosince. Věnce si můžete vyrobit sami doma nebo zavítat na různé adventní trhy a věnec zde zakoupit. S moderní dobou existuje i mnoho variant věnce. Většina lidí preferuje osvědčenou klasiku – věnec z jehličnatých větviček, přírodně zdobený. Extravagantnějšími variantami je např. věnec keramický nebo skleněný.

Mezi další vánoční zvyky patří např. lití vosku či oleje do vody na svátek sv. Ondřeje 30. listopadu, rozkrajování jablíček nebo házení bačkorou.

Další neodmyslitelnou tradicí, bez které by se Vánoce neobešly, je vánoční cukroví. Mezi nejoblíbenější druhy patří perníčky, linecká kolečka, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda a mnoho dalších.

Týden po Štědrém dnu přichází Silvestr. Lidé slaví konec starého roku a příchod nového roku. Mezi dospělými jsou typické oslavy se skleničkou v ruce, jiní sledují zábavné televizní programy. Konec roku také provázejí amatérské ohňostroje, avšak v každém větším městě je i velký ohňostroj, většinou v podvečer 1. Ledna symbolizující oslavu příchodu nového roku.

Pokud si chcete zpříjemnit čekání na Vánoce, začněte již teď nakupovat dárky pro své blízké a v adventním období můžete vyrazit i na adventní trhy, např. do Drážďan, Norimberku, Vídně nebo i v různých městech v České republice. Chcete vědět více? Dozvíte se na Vanoce-silvestr.cz/