Móda a Společnost

Nedostižný velikán Alexander McQueen

Jedna z důležitých postav současné módy byl, je a bude Alexander McQueen. Nejlepší přítel šatů, ale také mnoha vlivných žen. Znal se osobně a přátelil s několika světovými topmodelkami, jako Naomi Cambell nebo Kate Moss.

Mezi osobní přátelé patřila i Victoria Backham, herečka Sarah Jessica Parker, výstřední a nespoutaná Lady Gaga a nekompromisní šéfredaktorka prestižního módnícho časopisu Vogue – Anna Wintour. Správně je uvedeno – byli jako přáteli, protože Alexander McQueen již není mezi živými, na začátku roku 2010 se oběsil. Ve věku, kdy svůj život dobrovolně ukončil, tak například se slavný Giorgio Armani teprve začal v módě objevovat.

Článek Vám přináší internetové stránky profesionálního fotografa – lubu.cz

Narodil se v roce 1969, jako Lee Alexander McQueen a nejmladší z šesti sourozenců do takové typické britské rodiny. Už jako malý si uvědomoval, že je gay, což také tajil do svých osmnácti let. Poté to oznámil rodině, která jej zavrhla, až na matku. Tím mezi matkou a synem vzrostlo ještě silnější pouto. Jenže hněv v Alexandrovi jistým způsobem zůstával. Copak mohl za to, že je gay? Proč kvůli tomu má být horším člověkem, než třeba potulující se alkoholik a nenasytný rváč.

Byl však umělec a tak veškerou svoji sílu soustředil do tvorby. Poprvé se ve světě módy objevil na začátku devadesátých let a dal o sobě světu vědět. Jeho první kolekce, se kterou se prezentoval, se jmenovala „Jack Rozparovač“, což samo o sobě již jistým způsobem vypovídá. Modelky na molu se procházely s roztříštěnou krví, některé se táhly jako zubožené mrtvoly. Fascinoval tím celý módní svět, který se z šoku nemohl nějakou dobu vzpamatovat. Každý se ihned ptal, kdo že je to ten McQueen a od té doby jeho práci bez problémů poznal mezi jinými. Celou kolekce „Jacka Rozparovače“ skoupila Isabela Blow, jež se později stala jeho múzou.

Alexander hodně pracoval s historickými událostmi, nebo osobnostmi, které se citelně zapsaly do světových dějin. A kdyby byl mezi účastníky jeho přehlídky nějaký analfabet, ihned by si chybějící znalosti doplnil. McQueen dokázal nemožné a vždy přesně vystihl pocity, události, děj. Naprosto skvělé, tleskal mu celý svět a on tvořil a chrlil jednu kolekci za druhou. Typické pro něj jsou protiklady. Spojil něžnost s drsností, měkké prvky s tvrdými, přísnost s uvolněním a mnohé další. Vždy to bylo dokonalé a v módním světě vysoce ceněné.

Vysoké byly i boty, které dal módnímu světu – extra vysoké podpatky, anebo extra vysoká platforma. Za extrémní výšku tedy můžeme děkovat Alexandru McQueenovi. Za svoji práci byl několikrát oceněn jako návrhář roku, a dokonce jeho práci ocenila sama anglická královna, když mu udělila Rytířský řád.
Svatební šaty, které stvořil, na sobě měla vévodkyně z Cambridge, Cathrine, když si jako Kate Middleton vdávala za následníka trůnu, prince Wiliama. Byl silně vázaný na matku. Když zemřela, psychicky to neunesl a spáchal sebevraždu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..