1170198_girl_with_hatChystáte se na nějakou společenskou akci, ale nevíte, jaká pravidla platí při představování, vstupu do místnosti nebo třeba při nabídce tykání? Nevadí! Stačí si přečíst následující řádky a zase budete o něco chytřejší.

Jiná země, jiná kultura. V každé zemi platí jiná pravidla, která jsou vždy přizpůsobena různým historickým okolnostem, tradicím, klimatickým podmínkám nebo také náboženství. V mnoha zemích jsou také stanovena velice přísná pravidla, co se týče oblékání žen, proto je vhodné se před cestou do zahraničí informovat předem o kultuře země, kterou hodláte navštívit.

  • Nevíte, kdo má dříve zdravit? Vždy zdraví člověk společensky méně významný člověka, který je společensky významný více, dále muž zdraví ženu, mladší člověk člověka staršího nebo podřízený svého nadřízeného. Avšak při loučení je pořadí opačné!
  • Také při představování existují různá pravidla. Ve společenském styku má vždy žena výsadní postavení před muži. Muž se vždy představit musí, ale je jen na ženě, zdali se rozhodně sdělit své jméno. Avšak toto pravidlo se nevztahuje na obchodní a pracovní jednání.
  • Vždy také představujeme osobu společensky méně významnou osobě, která je společensky významnější, muže vždy představujeme ženě jako prvního a mladší osobu osobě starší. Pokud se jedná o pracovní jednání, představujeme se stručně, přímo a nikdy ne okázale.
  • Muž při představovaní vždy stojí. Žena může sedět, pokud je jí představován muž nebo žena, která je ovšem výrazně mladší.

Pokračování tohoto miniseriálu o chování ve společnosti naleznete zde.

Mimochodem pravidelné čtenářky Girlie.cz se nemusí děsit, protože tento miniseriál o chování vyšší společnosti bude pouze krátký a poté budou zde vycházet klasické články na které jste všechny zvyklé:)

    [ad#moda]