Pokud někdy uslyšíte někoho, jak mluví o maxi šatech, nemusí tím nutně myslet nějaký kousek z oddělení XXL. Termín maxi šaty se používá jako označení lehkých letních šatů, které věšinou sahají nositelkám po kotníky, někdy až na zem. Tyto šaty jsou volné a to především v pase a kolem nohou.

Maxi šaty byly dříve považovány za kus oblečení, který se hodí výhradně pro boubelky, ale dnes už ho nosí prakticky všechny ženy. Maxi šaty nejen že zakrývají problematické partie jako bříško a hýždě, ale jsou také velmi vzdušné a pohodlné a proto se hodí i pro dokonale štíhlé ženy, které nepotřebují nic maskovat.

Nejčastěji se s těmito šaty setkáme v létě, ideálně se hodí na pláž nebo na koupaliště, ale rozhodně se v nich neztratíte ani ve městě. Ačkoliv maxi šaty mají většinou velmi jednoduchý střih, vypadají elegantně a skvěle poslouží na večírcích i oficiálních akcích.

Díky svému střihu jsou maxi šaty skvělou volbou pro těhotné ženy, které se díky nim budou cítit přijemně i s velkým bříškem. Vhodné jsou také pro ženy, které se špatně opalují, protože zakrývají většinu těla. S maxi šaty se nemusíte obávat ani větru, protože je velmi nepravděpodobné, že by se nadzvedly a ukázaly něco, co mělo zůstat skryto.

Délka maxi šatů přináší i některé nevýhody. Nejsou příliš vhodné pro rychlou chůzí a nedají se v nich provozovat sportovní aktivity. Stejně tak se nehodí do deště, protože se snadno umažou od bláta.

Na druhou stranu, velkou výhodou maxi šatů je, že sedí prakticky všem typům postav a hodí se pro každý věk. Maxi šaty oblékají mladé dívky, stejně jako vyzrále ženy. Vyrábějí se kusy s rukávy nebo ramínky, ale i bez nich a to vše v nepřeberném množství barevných variant a s nejrůznějšími vzory a potisky, takže si vybere i ta nejnáročnější dívka nebo žena.

Autorka: Eva Bartáková (elfka333@seznam.cz)