Móda a Společnost

Jak pečovat o plavky, aby vydržely víc než jednu sezónu?

Právě jste si donesly z obchodu nové plavky a už se nemůžete dočkat, až v nich při nejbližší příležitosti zazáříte na koupališti? Vždyť i loni jste takto byly za hvězdu, když jste si také pořídily nový model. Škoda jen, že vždycky vydrží jen jednu sezónu, že? Pokud teď souhlasně přikyvujete, zadržte. Ono to tak přece vůbec nemusí být! Stačí věnovat svým plavkám náležitou péči a budete v nich zářit nejednu sezónu. A přitom to není ani nic složitého. Magazíny pro ženy a dívky se hemží tipy na ty nejvíce in modely, ale o péči se toho příliš nepíše, přitom je to velmi důležité. Jak tedy na ni?

Doma z nákupu

Před prvním použitím je dobré plavky namočit na chvíli do vlažné vody, jemně v ruce promnout s obyčejným neutrálním mýdlem a nechat je volně uschnout. Nedávejte je ale schnout na přímé slunce, nechte je raději rozložené ve stínu. A hlavně nežehlit!!

Prát v ruce!

Přijdete domů z koupaliště a hodíte plavky automaticky do pračky s jiným oblečením? Chyba, která se vám vymstí. Prací proces je pro jemná elastická vlákna drastický a to i ty nejjemnější programy, horká voda je ničí a ždímání je pak přímo pohromou.

Plavky je třeba prát v ruce ve vlažné vodě, jemným mýdlem nebo pracím práškem bez bělidel a rozhodně vynechte aviváž. Pokud už je nutné je dát do pračky, pak nejvýše na 30°C, bez ždímání a aviváže. A opravdu jen jednou za čas.

Opatrně s krémy

V ideálním případě se nejdříve natřete opalovacím krémem, počkáte, až se vstřebá, a poté si teprve oblečete plavky. Ideální situace ale samozřejmě nejsou vždy a všude, takže alespoň dávejte pozor při natírání partií sousedících s okrajem plavek, ať je zbytečně nemastíte a neničíte.

Po koupání druhé plavky

Jakmile vylezete z bazénu nebo moře a chystáte se opalovat, měly byste se převléci do suchých plavek a ty mokré hned propláchnout sladkou vodou. Sůl i chlór plavky velmi ničí a tak jím tímto přístupem značně prodloužíte životnost. Kromě toho je to také vhodné kvůli vašemu zdraví, častým letním problémem bývá zánět močových cest způsobený právě mokrými plavkami.

Mokré plavky v kufru

Plavkám neprospívá ani častý nešvar při cestování, kdy má mnoho lidí ve zvyku je ještě mokré hodit do sáčku, sbalit do kufru nebo tašky a tam je nechat zapařit po mnoho hodin nebo dokonce dní, když se na ně zapomene. Pokud už je musíte mokré dát do tašky, pak je zabalte místo do sáčku do suchého ručníku a vyndejte je IHNED při příchodu domů.

Při správné péči vám plavky budou dělat radost mnoho sezón. Je lepší koupit si rovnou dvoje a ty střídat a pečovat o ně, než po každé sezóně vyhazovat jedny zničené plavky.

Napsáno ve spolupráci s redakcí magazínu www.portalprozeny.cz.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..