Krása a zdraví

Pět nejčastějších mýtů o výživě

Dodržování stravovacích návyků je základem pro úspěšné dosažení zdravější a pevnější postavy. Dnes najdete na internetu mnoho rad, jak se stravovat, jaká pravidla dodržovat a jak dosáhnout vytčeného cíle. „Když diskutuji s lidmi o jídle a stravování, nestačím se divit, jakým informacím věří. Kvůli neznalosti a studu se zeptat zkušenější kamarádky nebo odborníka často týrají své tělo v přesvědčení, že pro něj dělají to nejlepší. Ve výsledku mu spíše škodí,“ říká Susan Bowermanová, výživová expertka společnosti Herbalife. Přináší pro vás pět největších mýtů o stravování, kterým jste možná věřila i vy.

Mýtus číslo 1: Po cukru jste hyperaktivní

Možná nepotěšíme odpůrce cukru, ale neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že cukr způsobuje hyperaktivitu. „Děti rozhodně nejsou na oslavách více rozjančené kvůli sladkým limonádám a narozeninovému dortu. Existuje jednoduché vysvětlení, proč jsou plné energie: jsou jednoduše šťastné. Dospělí často konzumují cukr v kombinaci s kofeinem a neuvědomují si, že nadbytek energie má na svědomí kofein, nikoliv cukr,“ objasňuje Susan Bowermanová z Herbalife.

Mýtus číslo 2: Med je méně kalorický než cukr

Říká se, že med je lepší a zdravější variantou než cukr, protože obsahuje vitamín B. Ale s ohledem na množství medu, které většina lidí zkonzumuje na posezení, nemá význam zmiňovat důležitou dávku vitamínů, jejichž přísun je nepatrný. Pravdou zůstává, že med je přírodní produkt, zatímco bílý cukr je rafinovaný zpracovaný výrobek. Výživové rozdíly mezi medem a cukrem jsou však zanedbatelné. Čajová lžička bílého cukru obsahuje 50 kalorií, zatímco lžička medu má o trochu více – kolem 60 kalorií.

Mýtus číslo 3: Nechcete přibírat? Jezte pouze do 17. hodiny.

Ve skutečnosti vaše tělo neví, jaký je čas. Nezáleží ani tak na tom, kdy sníte své poslední jídlo. Mnohem důležitější je celkový příjem kalorií během dne, který by měl být pravidelný a vyvážený. Je prokázané, že lidé, kteří v průběhu dne jedno nebo více jídel vynechají a posléze se přejedí před spaním (nebo kdykoli jindy), skutečně více přibírají na váze.

Mýtus číslo 4: Hnědá vejce jsou lepší než bílá

„Je mi záhadou, odkud pochází tato myšlenka. Mám podezření, že lidé hnědé barvě přisuzují přirozenost, zatímco bílá údajně působí uměle,“ zamýšlí se Susan Bowermanová. Barva vajec závisí na plemeni kuřat, ale z hlediska nutričních hodnot jsou všechna vejce téměř stejná. Strava slepice může skutečně ovlivnit výživovou kvalitu vajíčka, ale barva vejce opravdu nerozhoduje.

Mýtus číslo 5: Čerstvá zelenina je mnohem lepší než mražená

Mnoho lidí vnímá mraženou zeleninu jako nouzové řešení, které není plnohodnotné jako čerstvá zelenina. Pravdou ale je, že mražená zelenina je balena a zmrazena velmi brzy po sklizni, což znamená, že je zachována velká část prospěšných živin. Nejen, že vám ušetří čas při vaření, ale někdy je dokonce lepší než zelenina čerstvá. „Čerstvá zelenina v supermarketech je bohužel vystavována teplotním změnám, nepřirozenému světlu a vlhkosti. Všechny tyto faktory mají vliv na to, že daná potravina pomalu přichází o obsah vitamínů,“ uzavírá Susan.

Martina

Naše nejnovější, ale nejsnaživější redaktorka a zároveň editorka, která odlehčuje celé naší redakci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..