Krása a zdraví

Odkryjte s námi tajemství čokolády. Její kořeny sahají až k Mayům a Aztékům!

Kdo by nemiloval čokoládu! Málokdo dokáže odolat její chuti. A pokud ji už rozbalíte, u jediné tabulky mnohdy nezůstanete. Každý Čech jí sní v průměru 5 až 6 kilogramů za rok, to je o polovinu méně než například Švýcaři. Kdo však ví, z čeho se čokoláda dělá a která země byla její kolébkou?

Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, které rostou ve velkých luscích na kakaovníku. Kde se ale tato lahodná sladkost vzala a kam až sahají její kořeny? Tajemství neodolatelného pamlsku vám prozradíme na následujících řádcích.

Historie sahá až k Mayům

Kakaové boby, které rostou na stále zeleném stromě – kakaovníku, znali už Mayové a Aztékové, a to před více než třemi tisícovkami let. Právě oni z kakaových bobů vyráběli nápoj. K současné horké čokoládě měl však tehdy ještě velmi daleko. Tato „čokoláda“ se proto dochucovala nejrůznějším kořením. Následně, zhruba od 7. do 16. století se kakaové boby používaly jako platidlo a byly velmi ceněné. Nápoj z nich proto nebyl pro každého. Pili ho pouze vyvolení během rituálů. Věřilo se totiž, že má téměř magické účinky.

Do Evropy přivezli čokoládu Španělé

Do Evropy se čokoláda dostala v 16. století. Poprvé kakaové boby přivezl Fernando Cortéz, který se s čokoládou setkal na dvoře aztéckého krále. Byli to právě Španělé, kteří dovezli kakaovníky do oblasti Indie a na Filipíny. Španělsko se tak stalo kolébkou čokolády. Vznikly tu i první čokoládovny, kde se horký nápoj připravoval. Postupně se z pití čokolády stala velmi módní záležitost. Čokoláda si získala své příznivce i na španělském královském dvoře, kde přidávali do nápoje cukr a koření jako například skořici, hřebíček nebo mandle.

Od nápoje k tabulce

Čokoláda, jak ji známe dnes, přišla na svět až mnohem později. První hrudkovitá tabulka se objevila až roku 1847. Následně vznikla čokoláda mléčná a další sladké dobroty z bobů. Stále také rostl význam kakaa a v roce 1925 se poprvé začalo s kakaovými boby obchodovat jako s komoditou na burze. K rozšíření čokolády přispěly i obě světové války, kdy byla čokoláda dodávána vojákům. Teprve poté ve světě začal skutečně masový hlad po čokoládě.

Experimenty s chutěmi

V současné době jsou největšími pěstiteli kakaa Pobřeží slonoviny, Ghana a Indonésie. Jen asi 6-7 % celkové produkce kakaa je však možné označit jako Fino de Aroma. Čokoláda z něj je charakteristická svým ovocno-květinovým aroma a jemným oříškovým nádechem. V Česku platí za specialisty na výrobu této čokolády čokoládovna Carla. Za vyzkoušení však stojí i nejrůznější netradiční příchutě. Stejně, jak se totiž vyvíjela čokoláda v minulosti, vyvíjí se sladkosti i nyní. Výrobci čokolády se všemožně snaží uspokojit chuť zákazníků. A tak už vznikla například čokoláda s chmelem, kousky uzené slaniny, s houbami, konopným semínkem nebo indické karí v čokoládě.

Martina

Naše nejnovější, ale nejsnaživější redaktorka a zároveň editorka, která odlehčuje celé naší redakci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..