parfémMáte rádi parfémy? Víte, jak moc se liší dámské parfémy od pánských? Víte, že dokonce některé dámy používají pánské parfémy, protože jim voní než vůně určené pro „ně“?. Každý je evidentně originál a každý má tu svojí vůni. A je jedno, jestli je pánská nebo dámská. Důležité je že dotyčnému voní.

Každý jistě ví, že parfumérskou velmocí je Francie, ale dost lidí pořád neví jaký je rozdíl mezi opravdovým parfémem, toaletní vodou, či pouhou „voňavkou“. Parfém jako takový je čistý výtažek, který se vyznačuje dlouhou životností, velkou intenzitou vůně a také svojí velkou cenou. Zato toaletní vody či voňavky jsou pouhým zředěným parfémem, takže toaletní vody mají například v sobě 40% parfému. Jedná se tedy o „náhražky“ pro ty, kteří nemají na klasické parfémy, nebo jim stačí méně kvalitní vůně.

Ale zpět k prvním větám tohoto článku. Opravdu je rozdílnost mezi pánskými a dámskými vůněmi tak velká? Parfémy pro ženy bývají sice sladčí, aromatičtější a samozřejmě líbivé vůně těchto parfémů podtrhují ženskost, ale zato parfémy pro muže bývají chladné, výrazné a velmi často s nádechem exotických dřevin. Samozřejmě, že tyto „definice“ nejsou vždy platné, protože i mužská vůně může být sladká, či dámská vůně chladně vytříbená. Vše záleží na tvůrci jednotlivého parfému, jakou vůni dá do vínku svému parfému.

Takže si to pro úplnost shrneme: parfémy pro muže často zvýrazňují mužnost a také sebevědomí svého nositele. Flakóny s pánskými parfémy bývají lehce odlišné od těch dámských (pokud daný model má verze pro „oba“). Jinak pánské parfémy mají většinou osobitý styl, který bývá často velmi výrazný a elegantní. Parfémy pro ženy mohou být sice romanticky sladké, ale většina žen dává přednost tajemným vůním s nádechem tajemného orientu, protože každá žena chce být trochu tajemná. Flakónky pro dámské parfémy bývají plné něhy, kruhovitých tvarů a některé dokonce jsou doplněny růžovým plyšem, který je leč lehce infantilní.