Krása a zdraví

Jak postupovat, když přecházíme z brýlí na čočky

kontaktní čočkyOdpověď na otázku, jestli jsou pro nás vhodnější brýle nebo čočky, je složitější, než by se dalo očekávat. Kontaktní čočky nezkreslují normální zorné pole ani prostorové vidění, jejich nevýhodou však zůstává náročnější péče a nutnost kupovat si stále nové. Na druhou stranu, pokud máte hodně dioptrií a dobře vidět potřebujete k běžnému fungování například v práci, investice se vám vyplatí. Jak tedy úspěšně přejít na kontaktní čočky?

Absolvujte vyšetření

Oko samo o sobě patří mezi velmi choulostivé orgány. Bez předchozího vyšetření a rad odborníka byste si mohli poškodit zdraví. Přece jen jsou kontaktní čočky cizím tělesem v oku a jen speciální přístroje zjistí, zda jsou konkrétní čočky vhodné pro vaše oči.

Měsíční, dvoutýdenní nebo jednodenní čočky?

Některé typy čoček lze nosit po schválení i přes noc 30 dní v kuse. Takové měsíční čočky můžete střídat i s brýlemi, záleží na vašich potřebách. Obecně se doporučuje tento druh čoček střídat s brýlemi, protože čím kratší dobu stráví v oku, tím lépe.

Pakliže vám byly doporučeny dvoutýdenní kontaktní čočky, které se ukládají po dobu 14 dnů každý večer do roztoku, dá se říct, že pro oko je tato varianta čoček zdravější. Acuvue Oasys jako 14 denní čočky lze užívat zejména při potížích s pocitem suchých očí.

Nejzdravější možnou variantou čoček jsou jednodenní. Za jeden den nošení se vám v očích nemůže objevit nesnášenlivost, neboť bílkovinné usazeniny se za tu dobu nestačí vytvořit. Jednodenní čočky si proto volí většinou alergici. Tento typ čoček se také hodí pro ty, kdo se čočky chystají nosit jen nárazově, například na společenské akce.

Jaký materiál?

Existují v zásadě dvě skupiny čoček: Hydrogelové a silikon-hydrogelové kontaktní čočky. Hydrogelové patří mezi starší modely a jsou náchylnější k mechanickému poškození a propustnost pro kyslík je zde omezená. Proto se dnes zákazníci více obracejí na silikon-hydrogelové kontaktní čočky, protože mají zvýšenou kyslíkovou propustnost materiálu a oko tak může volněji dýchat.

A nezapomeňte – nechte si poradit od očního odborníka, protože jedině on může profesionálně zhodnotit váš stav a pomůže vám přejít na kontaktní čočky bez potíží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..