Slyšíme to stále dokola a snad ze všech stran: „Nejdůležitější je správně a hodně pít!“ A přesto málokdo opravdu dodržuje zdravý pitný režim. Pojďme si proto zopakovat deset hlavních pravidel, kterými je dobré se řídit.

1) Pijte převážně čistou vodu. Možná vám nechutná, ale je to jen otázka zvyku. A pro hydrataci těla i pokožky je úplně nejlepší.

2) Pijte často. Nemá smysl vypít litr vody ráno a litr večer, důležitá je pravidelnost, proto mějte láhev s pitím vždy po ruce.

3) Káva, alkohol, kola a ostatní limonády se nepočítají! Kofein a alkohol tělo ještě více dehydratuje a limonády nejsou vůbec nic zdravého, takže všeho s mírou.

4) Pijte na lačno. Ráno začněte sklenkou vody, nastartujete tím svůj metabolismus a dodáte tělu hydrataci po několika hodinách bez tekutin.

5) Nic se nemá přehánět, proto mějte na mysli, že můžete vypít maximálně 1 litr za hodinu, jinak přetížíte ledviny a koledujete si o průšvih.

6) Mléko je spíše jídlo, než tekutina, do pitného režimu ho proto nepočítejte.

7) 100% džusy jsou sice zdravé, ale je v nich spousta cukru. Raději je řeďte čistou vodou.

8) Ne vždy platí čím víc, tím líp. Vypočítejte si podle své váhy, kolik je pro vás ideální množství tekutin. To se také mění podle zátěže, ročního období nebo zdravotního stavu.

9) Čaje jsou výborná alternativa vody, volte ale spíše bylinné, zelené či bílé, černý rozhodně není ideální (odvodňuje).

10) Myslete na svůj pitný režim, problémy s ledvinami a močovými cestami jsou dlouhodobé a těžko se léčí. Lepší je jim předcházet.

Autorka: Joyce Zýková